Nikotinas yra viena greičiausiai pasaulyje priklausomybę sukeliančių medžiagų. Kad ši priklausomybė išsivystytų, net nebūtina garinti kasdien. Kaip elgiasi nuo nikotino priklausomas žmogus? Užsirūkyti nori jau ryte, po pabudimo praėjus 30 minučių. Nerūkant ilgesnį laiką, gali būti sunku susikaupti, jaučiamas didelis poreikis užtraukti dūmą stresinėse situacijose ar patiriant nerimą.

Mesti rūkyti yra išties sudėtingas, bet pasiekiamas tikslas, jei būsi rimtai pasiruošęs ir turėsi šiai kovai numatytą strategiją. Surinkome sąrašą ekspertų rekomendacijų, kurios gali praversti susidarant planą sveikesnės kasdienybės link.

Pasirink sau tinkamų ir naudingų minčių:

1. Svarbu pasirinkti datą. Pasirink konkrečią dieną, kada nori mesti rūkyti. Tai turėtų būti apčiuopiamas ir realistiškas tikslas, kurio sieksi – taip suteiksi sau laiko psichologiškai pasiruošti pokyčiams.

2. Metimo planas. Pasiruošk individualų metimo rūkyti planą, kuriame įvardysi, kas tave motyvuoja, konkrečius veiksmus, kurių imsiesi, kai bus sunku, bei žmones, į kuriuos kreipsiesi palaikymo. Tyrimai rodo, jog aiškaus veiksmų plano turėjimas gerokai padidina sėkmės šansus (šis patarimas naudingas ir kitose gyvenimo sferose).

3. Pagundų atsisakymas. Atsisveikink su visais savo turimais garinimo prietaisais, jų skysčiais ir priedais. Išmesk juos kartu su elektroninėmis atliekomis (jei tai – daugkartinis įrankis), o vienkartinės e. cigaretės, deja, nėra rūšiuojamos (dar viena priežastis nerūkyti!). Iš akiračio dingus pagundoms bus daug lengviau jų nesigriebti sunkiu metu.

4. Bendražygių tinklas. Papasakok apie savo planą draugams, šeimos nariams arba sveikatos priežiūros specialistui, kuriuo pasitiki. Taip tapsi atsakingas ne tik prieš save, bet ir prieš kitus – juk nori parodyti, kad gali laikytis savo žodžio, tiesa? Sykiu turėsi į ką atsiremti, paklausti patarimo – galbūt, kas nors tavo rate jau turėjo panašios patirties?

5. Dviese – smagiau. Na, turbūt, metant rūkyti nebus smagu niekam.. Bet tikrai lengviau nei vienam! Pakalbink savo bičiulius, vienas kitą motyvuosite sunkiausiais momentais, lygiai taip pat, kaip sporto salėje.

6. Kada lengviausia „paslysti“? Išsiaiškink, kas tau sukelia norą rūkyti. Įsivardyk situacijas, emocijas ar vietas, veiklas, kurios skatina rinktis cigaretę, ir kurį laiką pabandyk vengti šių dalykų arba atrask vidinius mechanizmus, kurie padėtų tvarkytis su iškilusiu noru užtraukti dūmą. Čia gali itin praversti pokalbis su profesionalu.

7. Sportas – sveikata. Užsiimk reguliaria fizine veikla. Tai padės atitraukti dėmesį nuo poreikio rūkyti, sykiu – sumažinsi stresą, nerimą ir pagerinsi bendrą fizinę bei psichinę savijautą.

8. Valgyk, melskis, mylėk. Ne veltui tai viena populiariausių istorijų pasaulyje! Rinkis įvairias atsipalaidavimo strategijas. Tai gali būti meditacija, gilus kvėpavimas ar joga, o, galbūt,  gyvūnėlio paglostymas. Ir nepamiršk užkandžiauti! Po ranka turėk keletą sveikų užkandžių – geriau prie burnos kelti obuolį nei „elektronkę“.

9. Užimtumas, užimtumas, užimtumas. Užimk savo nenuilstantį protą mėgstama veikla arba užduotimis, kurioms reikia susikaupti – taip nukreipsi dėmesį nuo noro rūkyti. Neturime omenyje vien matematikos namų darbų. Galbūt, laikas savanorystei gyvūnų prieglaudoje? Šaulystei, o gal – pirmajam verslui? Pasaulis tavo delne, griebk visas jo suteikiamas galimybes.

10. Nikotino alternatyvos. Jei matai, kad mesti sekasi sunkiau nei tikėjaisi, galbūt, vertėtų apsvarstyti nikotino pakaitalus, pavyzdžiui, pleistrus, pastiles, burnos purškalus ar inhaliatorius? Tokiu būdu savo kūne nikotino kiekį mažinsi palaipsniui, tad sumažės ir abstinencijos sukelti nemalonūs simptomai.

11. Streso ir nerimo valdymas. Dažnai rūkantieji tą daro norėdami suvaldyti itin nemalonias emocijas, tokias kaip stresas ar nerimas. Metant rūkyti labai svarbu rasti alternatyvas, kurios padėtų tvarkytis su šiais jausmais. Leisk sau eksperimentuoti: išmėgink įvairių rūšių terapiją (dailės, šokio ir pan.), jau minėtą meditaciją, leisk laiką su bendraminčiais ar užsiimk kita mėgstama veikla. Jei matai, kad alternatyvą rasti sunku, neskubėk grįžti prie e. cigarečių – pasikalbėk su tėvais ar draugais, sveikatos priežiūros profesionalais.

Svarbu pripažinti, kad mesti rūkyti yra tikrai sunku! Tad nesmerk savęs, jei visas procesas nevyks kaip „per sviestą“. Labai gali būti, kad šiame kelyje teks porą kartų suklupti, grįžti kelis žingsnius atgal. Svarbiausia atminti, kad kiekviena diena be rūkymo yra žingsnis geresnės tavo sveikatos ir laisvės nuo priklausomybės link. Būk tvirtas, pasiryžęs, išlik stiprus ir nepamiršk švęsti savo pažangą. Tau pavyks!